Grafēna jaunā struktūra ir kā sūklis

Saskaņā ar britu "Independent", kas tika ziņots 8. maijā, ASV Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta (MIT) zinātnieki, piespiežot un kausējot grafēnu loksni, izveidoja vienu no vieglākajiem un cieta materiāla - porainu trīsdimensiju grafēna struktūru, tā forma ir līdzīga sūkli, blīvums ir tikai 5% no dzelzs, bet dzelzs stiprums vairāk nekā 10 reizes.

Grafēna tiek uzskatīta par izturīgāko materiālu divdimensiju formā, bet pētniekiem ir grūti pārveidot tā divdimensiju formas izturību par lietderīgiem trīsdimensiju materiāliem. Jaunākajā pētījumā pētnieku komanda saspieda mazos grafēnas gabalus kopā, pielietojot siltumu un spiedienu, lai izveidotu kompleksu un stabilu struktūru, kas līdzīga koraļļiem un diatomu organismiem. Jauno struktūru sauc par "spirālveida divdesmit četrām tetraedronām", tās virsma ir ļoti liela attiecībā pret tilpumu, bet ļoti spēcīga.

"Grafēna divdimensiju materiāls ir tikai viens atoms biezs, tam ir unikāla izturības pakāpe un elektriskās īpašības, bet tāpēc, ka tas ir pārāk mazs, tas ir", teica Marcus Bieer, pētniecības grupas direktors un MIT Civil Engineering Vides inženierija. Ir grūti izgatavot trīsdimensiju materiālus, taču mūsu jaunākie pētījumi to ir izdarījuši.

"Grafēna ģeometriskā forma, kas dabiski notiek zem siltuma un spiediena iedarbības, ir ļoti sarežģīta un to nevar padarīt tradicionālā veidā." Eksperimentā pētnieki izmantoja 3D printeri, lai izveidotu struktūru, kas paplašinājās tūkstošiem reižu, un pārbaudīja iegūtos rezultātus.

Jaunais pētījums, kas nesen publicēts žurnālā Science Progress, parāda, ka jaunās struktūras pārākums ir saistīts ar šo unikālo struktūru, nevis pašu materiālu. Tas nozīmē, ka zinātnieki var izgatavot citus materiālus no vienas un tās pašas ģeometrijas, lai iegūtu tādu pašu stipro gaismas materiālu.

Pētnieki uzskata, ka vienādu ģeometriju pat var pielietot lielākiem konstrukciju materiālu blokiem. Piemēram, cements, kas padara tiltu, var veidot tādu pašu porainu ģeometriju un sasniegt tādu pašu izturības līmeni, samazinot svaru. Turklāt, tā kā šī forma ir piepildīta ar niecīgām porām, to paredzēts izmantot ūdens vai ķīmisko vielu filtrēšanai.