Grafēna palīdz novērst tēraudu no rūsēšanas

Indijas pētnieks un viņa partneris izgudroja jaunu tehnoloģiju, kas izmanto graftenu, lai novērstu tērauda rūsēšanu.

Tērauda rūsēšana ir liela problēma automobiļu rūpniecībā. Lai gan tas ir pārklāts ar krāsu, to ir viegli saskrāpēt, un buferam tiek uzlikts hroms. Process ietver toksisku ķīmisko vielu pievienošanu

Lai atrisinātu šo problēmu, SUNY Buffalo ķīmijas profesors Sarbajits Banerjee un doktorants Robert Dennis izstrādāja polimēru kompozītu ar grafēnu

Grafēna ir oglekļa atomu slānis, tā ir hidrofobiska un stipra elektriskā vadītspēja. Šīs īpašības ļauj tēraudam samazināt dzelzs rūsējošā dzelzs elektroķīmisko reakciju, kad tā ir pakļauta ūdens iedarbībai.

Abi pētnieki pievienoja kompozītmateriālu pārklājumu lakām, uzklāt uz tērauda un pēc tam iegremdēt to sālsūdenī. Tipiskā ziemas klimatā sālsūdens, sāls un sniega maisījums ir atšķirīgs, un automašīna saskaras ar automašīnu, tāpēc tā ir ļoti efektīva, jo tā ir ļoti slikta alternatīva videi.

Sākotnēji lakotā tērauda loksne izdzīvoja tikai dažas dienas sālījumā. Tomēr, pielāgojot pievienotās grafēnas koncentrāciju un dispersiju, Banerjee un Dennis var saglabāt laku šajā vidē mēneša laikā.

Banerjee teica, ka viņš vēlas kaut ko pievienot pārklājumam, kas konstatē izmaiņas ūdens pH tuvumā skrambām un reaģē ar ūdeni tādā veidā, kas plombē plaisas.

Lai gan šī tehnoloģija ir tāls ceļš no komercializācijas, daži lieli uzņēmumi tērauda rūpniecībā ir ieinteresēti piedalīties pētījumā, jo īpaši Tata Steel, kas jau ir finansējis Banerjee eksperimentu. Abi zinātnieki saņēma 50 000 ASV dolāru dotācijas no Ņujorkas Valsts Piesārņojuma novēršanas institūta.

Paziņojumā presei Banerjee sacīja, ka krāsu var ražot, izmantojot esošo aprīkojumu vietējā tērauda rūpnīcā.

Atšķirībā no sešvērtīgā hroma, ko izmanto, lai pārklātu buferus un dažus dzinējus, graftenis nav toksisks, jo tas ir oglekļa atoms, un tam nav vajadzīgas stipru skābju izmantošana, un tas ir drošs visā procesā. Šie iemesli grafēnu padara par burvju materiālu turpmākiem elektroniskiem komponentiem.